სიტყვების რაოდენობა სტატიაზე: 694 დასჭირდება დაახლოებით: < 1 минута
იბერიის ნათლობა, ან საქართველო (ტვირთი. ქართლის გაქრისტიანება, ქართლის გაკრისტ’იანება) - ქართლის ქართული სამეფოს გაქრისტიანება, ანტიკურში ცნობილი როგორც იბერია. ნათლობა მოხდა მე –4 საუკუნეში საქართველოს წმინდა ნინას განმანათლებლობის წყალობით: მან დაარწმუნა მეფე მირიან III მონათლული, რომელიც გახდა პირველი ქრისტიანი ქართული უფალი და, ისტორიკოსის სოზომენის თქმით, დაარწმუნა, რომ მოინათლა და მთელი თავისი ხალხი.
მოგვიანებით მეფემ დიდი ძალისხმევა მოახდინა ქრისტიანობის გასავრცელებლად თავის მიწებზე: სოკრატის სქოლასტიზმის თანახმად, იბერიელები იყვნენ პირველი ქვეყნის ხალხები, რომლებიც იმ დროისთვის ცნობილი იყო, რომ მიიღეს ქრისტიანობა, როგორც ოფიციალური რელიგია, უფსკრული და სომეხებთან ერთად (თანამედროვე მეცნიერებაში, სომხეთი პირველ ქვეყანად ითვლება, ქრისტიანობის, როგორც სახელმწიფო რელიგიის მიღება). პირველი ქრისტიანული შიზმების დაწყებამდე, კავკასიაში ქრისტიანობა იყო ყველა, პლურალისტური და მოქნილი, და ხისტი საეკლესიო იერარქები მოგვიანებით შეიქმნა, როდესაც ეროვნული ეკლესიები უკვე გამოჩნდა VI საუკუნეში. რეგიონის ეთნიკური მრავალფეროვნების მიუხედავად, საქართველოს ნათლობა იყო კავკასიაში არსებული და კულტურათაშორისი ფენომენი. ებრაელები მთსხეტიდან, კარტლის დედაქალაქი, მათ დიდი როლი ითამაშეს სამეფოს ნათლობაში და ძლიერი იმპულსი მისცეს საქართველოსა და პალესტინას შორის კავშირების გაღრმავებას, მათ ასევე შექმნეს საფუძველი ქართული პილიგრიმისთვის წმინდა მიწაზე-პიტერ ივერის მომლოცველები და წარწერების გამოჩენა ელ-კუტა ბირთვში..
Iveria იყო კონკურენტული დიპლომატიის ფაქტორი ბიზანტიასა და სასანიდურ სახელმწიფოს შორის, და მოგვიანებით გახდა ბიზანტიის სასანიდური ომების მთავარი მოთამაშე. მრავალი თვალსაზრისით, იივერის კულტურა მსგავსი იყო ირანელთა კულტურისა და აქემენიდული ძალაუფლების შესახებ: ირანელებთან ურთიერთობა განვითარდა სხვადასხვა სამხედრო კამპანიის გამო, ვაჭრობა, დინასტიური ქორწინება, მაგრამ მეფე მირიან III ქრისტიანობის არჩევანმა გაცილებით ღრმა და ყველაზე მნიშვნელოვანი საერთაშორისო შედეგებიც კი გამოიწვია, რომ ეს არჩევანი გაკეთდა, არ იყო ბიზანტიური დიპლომატიის გავლენის ქვეშ. ივაიამ განათლებიდან მივიდა ელინიზმის ეპოქაში, ქრისტიანობის მიღებამდე და გაემართა საუკუნეების განმავლობაში., გამოიწვია ქართული თვითგამორკვევის ფორმირება.